Login
Get your free website from Spanglefish

Parish Councillors

This page provides a list of parish councillors who are elected every 4 years.  Fishburn Parish Council has 11 council 'seats' serving an electorate of 1890 people. Councillors' home addresses, email addresses, and telephone numbers have been removed from the website following the Government's review of intimidation in public life and the introduction of changes to the rules which suggested that care should be taken to avoid disclosing such addresses.

The main point of contact with the Parish Council is through the Parish Clerk who can be contacted on most week days (Mon-Fri) during normal office hours (between 9am and 5pm) on telephone number: 07788 111729 (message service available), or via e-mail at: fishburnparishcouncil@hotmail.com 

Councillor | Andrew Pearson (Chairman)
Andrew Pearson (Chairman)

Uncontested election on 4th May 2017.
Councillor | VACANCY


Councillor Christine Luke (Vice-Chair) resigned on 4th September 2020.
Councillor | Michele Amanda Barker
Michele Amanda Barker

Uncontested election on 4th May 2017.
Councillor | Andrew Dillon
Andrew Dillon

Co-opted on 14th March 2019.
Councillor | Kathleen Dowson
Kathleen  Dowson

Co-opted on 14th March 2019. Vice-chair since 10th September 2020.
Councillor | Sandra Dowson
Sandra Dowson

Co-opted on 14th March 2019.
Councillor | Madeline Hodgson
Madeline Hodgson

Uncontested election on 4th May 2017.
Councillor | Michael Parkin
Michael Parkin

Uncontested election on 4th May 2017.
Councillor | Peter McNeil
Peter McNeil

Co-opted on 9th July 2020.
Councillor | Penny Pearson
Penny Pearson

Uncontested election on 4th May 2017.
Councillor | Stephen Tinkler
Stephen Tinkler

Uncontested election on 4th May 2017.

Register of Interests

Councillors are required to complete a register of interest form. You can view the Fishburn Parish Council's Registerable Interests on Durham County Council's website:

http://democracy.durham.gov.uk/ecSDDisplay.aspx?NAME=SD2724&ID=2724&RPID=3564849&sch=doc&cat=13149&path=13149

The parish councillors' and any staff images on this page must not be stored, recorded, republished, or otherwise processed without the explicit agreement of Fishburn Parish Council. They are not licenced for use under the Open Government Licence.

site map | cookie policy | privacy policy | accessibility statement